A humán papillomavírus (HPV) egy igen gyakran előforduló kórokozó, amely jellemzően a bőrön és a nyálkahártyákon okoz elváltozásokat. Ma már több mint 200 típusát ismerjük, amelyek közül 40 szexuális úton átvihető1. Világviszonylatban 5-ből 4 ember a kórokozó valamely fajtájával megfertőződik életében legalább egyszer2. Bár a HPV-vel való fertőződés leggyakrabban nemi úton történik, az átjutásnak vannak más, nem szexuális formái is.
Sajnos ez a vírus igen alattomos, ha megfertőződtél, hónapok, vagy akár évek is eltelnek, mire bármilyen, látható tünetet észlelnél3. Ahhoz, hogy a HPV-fertőzés hosszú távon fennmaradjon, nagyban hozzájárul az életmódod:
A HPV-fertőzések legnagyobb része tünetmentesen, magától elmúlik, így a legtöbb ember nem is tud róla, hogy fertőzött és másokat megfertőzhet. Akiknél jelen van, és hosszabb ideig fennmarad a vírus, típusától függően szemölcsöt illetve rákmegelőző állapotot jelentő hámfelmaródást (léziót) okoz, növelve ezzel a méhnyak, a szeméremajkak, a hüvely, a pénisz, a végbélnyílás, a száj és a torok daganatos megbetegedésének kockázatát5. Fontos tudni, hogy a legtöbb HPV-fertőzés nem jelent komoly veszélyt számunkra, azonban vannak olyan típusai, amelyeknél nagy a rosszindulatú daganat kialakulásának valószínűsége6. Veszélyességük mértékétől függően az alábbi csoportokba soroljuk a HPV vírus típusait:
Az alacsony rizikójú HPV típusok nem okoznak rákmegelőző méhnyaki elváltozásokat. Legjellemzőbben genitális szemölcsökért és a méhnyakon megjelenő, enyhe, veszélytelen elváltozásokért felelnek. Leggyakrabban a 6-os és 11-es típus fordul elő. Ezek okozzák a genitális szemölcsök 90%-át. A magas rizikójú HPV típusok olyan sejtelváltozásokat eredményezhetnek a méhnyakon, amelyek kezeletlen esetben méhnyaki elváltozások kialakulásához vezethetnek. A HPV-16 és a HPV-18 a két legveszélyesebb, a méhnyakrákos esetek 70%-ában találták felelősnek a betegség kialakulásáért.
A HPV-fertőzés megelőzésének legbiztosabb módja a monogámia. Szemben több szexuális úton terjedő fertőzéssel, az óvszer használata sem jelent minden esetben teljes védettséget a fertőzéssel szemben14. A HPV vakcina megadott HPV típusokkal szemben biztosít védettséget. Elsősorban a még szexuális életet nem élő serdülőknek javasolt, de már aktív szexuális életet élő nőknek is ajánlatos. Tekintettel arra, hogy a vírus hordozói férfiak is lehetnek, akiknél a HPV pénisz- és végbélrákot okozhat, érdemes a serdülő fiúkat is beoltani15. A vakcináról fontos tudni, hogy csak megadott HPV típusokkal szemben nyújt védettséget, a humán papilloma vírus hatására már kifejlődött betegségek kezelésére nem alkalmas, és nem helyettesíti az évenkénti nőgyógyászati szűrővizsgálatot.